Home > Aktualności > Premiera książki Petera Leacha – Firmy rodzinne
AktualnościKomunikatyWieści z BCC

Premiera książki Petera Leacha – Firmy rodzinne

Premiera książki Petera Leacha – Firmy rodzinne

serdecznie zapraszamy na spotkanie z Peterem Leachem autorem książki „Firmy rodzinne. Wszystko, co istotne” przygotowanej i wydanej przez Studio EMKA w porozumieniu i we współpracy z firmą Deloitte do siedziby Business Centre Club
Pałac Lubomirskich,
Pl. Żelaznej Bramy 10
w środę 17 maja 2017 r. o godz. 18:00

Moderatorem spotkania będzie:

Redaktor Grzegorz Siemiończyk, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Niektóre z najlepiej prosperujących firm – zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w innych krajach – zarządzane są przez rodziny i od pokoleń pozostają w ich rękach.
Wiele przedsiębiorstw rodzinnych jest dobrze znanych, globalnie i lokalnie. Najważniejsze atuty tych firm to zaangażowanie, przywiązanie do rodzinnych wartości i duma; zarazem muszą się one mierzyć z poważnymi problemami, wywoływanymi koniecznością godzenia celów biznesowych z oczekiwaniami familijnymi.

Peter Leach, odwołując się do swego bogatego doświadczenia w pracy doradczej, świadczonej także dla największych rodzin biznesowych na świecie, opisuje uniwersalne konflikty, sprzeczne interesy i potrzeby, napięcia i pułapki, które bywają przyczynami upadku wielopokoleniowych nieraz przedsięwzięć rodzinnych.
W książce Firmy rodzinne. Wszystko, co istotne autor przekonuje, że większości tych problemów da się uniknąć, można się też z nimi uporać i zarazem zapewnić trwałość i stabilność firmy oraz bezpieczeństwo rodziny na wiele lat. Dzieli się z czytelnikami wieloma cennymi spostrzeżeniami, przedstawia też techniki i strategie, które mogą pomóc w skutecznym rozwijaniu rodzinnego przedsiębiorstwa.

Prowadzenie udanego rodzinnego biznesu jest zawsze wielkim wyzwaniem.
Zaproponowane w tej książce rozwiązania i wskazówki pozwalają zarówno utrzymać rozwijającą się firmę, jak i zjednoczyć wokół niej rodzinę – działającą prężnie i z poszanowaniem sprzecznych nieraz interesów, jakie ujawniają się na różnych obszarach, składających się na każde rodzinne przedsięwzięcie.

Peter Leach jest partnerem Deloitte w Wielkiej Brytanii. Pełni funkcję przewodniczącego rady doradczej brytyjskiej organizacji Institute for Family Business i zasiada w innych podobnych gremiach w Zjednoczonym Królestwie oraz w Indiach.
Ponad 30 lat doradza firmom rodzinnym z całego świata, pomagając w prowadzeniu biznesu i pokonywaniu barier ograniczających ich rozwój. Jest profesorem Imperial College w Londynie; specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących działalności firm rodzinnych. Powszechnie uznawany za pioniera tej problematyki, twórcę systemu myślenia o rodzinnych przedsiębiorstwach. Autor kilku publikacji poświęconych tej tematyce.
Family Enterprises. The Essentials, wydana w 2015 roku w Londynie, jest jego najnowszą książką.

Tezy do dyskusji:
– Wyjątkowość współczesnego procesu powstawania i funkcjonowania firm rodzinnych w Polsce – z racji dynamiki zmian i równoległości procesów przekształceniowych, ustrojowych i gospodarczych, które w innych krajach przebiegały liniowo i stopniowo w znacznie dłuższej perspektywie czasowej.
– W polskich realiach wiele firm w sposób przyspieszony przechodzi wyróżnione przez P. Leacha fazy rozwoju czy wręcz niektóre pomija. W jakim stopniu zatem może odnosić się do doświadczeń polskich firm rodzinnych i ich założycieli model uczącej się firmy rodzinnej
– Założyciel firmy rodzinnej w Polsce. Kwalifikacje zawodowe, wykształcenie, psychika. Cechy dominujące.
– Gałęzie gospodarki, w których polskie firmy rodzinne osiągają największe sukcesy – czy specyfika polska, czy zasada światowa.
– Firmy rodzinne jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jako spółki giełdowe – wady i zalety w polskich realiach.
– Wpływ systemu fiskalnego, prawa spadkowego i generalnie ładu finansowoprawnego na działalność i trwałość firm rodzinnych w Polsce i na świecie (aspekt współczesny, nie historyczny)