Home > W gospodarce > Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania za Unią różnych prędkości
W gospodarce

Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania za Unią różnych prędkości

Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania za Unią różnych prędkości, Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości. Według przywódców czterech potęg ma to pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

„Jedność nie oznacza jednolitości” – powiedział gospodarz spotkania, prezydent Francji Francois Hollande, który w wersalskim pałacu przyjął kanclerz Niemiec Angelę Merkel oraz premierów Hiszpanii i Włoch, Mariano Rajoya i Paolo Gentiloniego, by dyskutować o przyszłości UE.

„Dlatego opowiadam się za tym, by zaistniały nowe formy współpracy, za nowymi projektami, co określamy jako zróżnicowaną współpracę” – dodał Hollande przed roboczą kolacją. Jako przykłady ściślejszej integracji grupy krajów wymienił obronność, strefę euro, harmonizację podatkową i socjalną, kulturę i sprawy młodzieży.

„Chodzi o to, by iść szybciej i mocniej w gronie niektórych krajów, nie wykluczając innych, ale tak, by inni nie mogli się temu przeciwstawić” – tłumaczył prezydent Francji.

„Musimy odważyć się na to, by niektóre kraje szły do przodu, jeżeli nie wszyscy będą chcieli brać udział” – powiedziała Merkel. „Musimy być Unią, która nie tylko obiecuje, lecz także rzeczywiście zapewnia ludziom ekonomiczny dobrobyt, miejsca pracy, bezpieczeństwo socjalne” – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

WIECEJ